סמנה – Samana

סמנה – Samana

בכתבה זו נספר לכם, על המחוז הכי בתולי וייחודי ברפובליקה הדומיניקית, לא אחר מאשר מחוז סמנה – Samana.
מחוז סמנה הקסום נמצא בחלקו הצפון מזרחי של האי היספניולה ומכיל בתוכו חופי טורקיז בתוליים קסומים, ג'ונגלים וטבע פראי שלא נגעה בו יד אדם וכן אתרי תיירות קסומים ופשוטים שמתמצתים את החוויה הדומיניקנית המקומי באופן קסום.

מידע כללי והיסטוריה

אם תשאלו אותנו, מחוז סמנה הוא ללא ספק את מפנינות הטבע הייחודיות ברפובליקה הדומיניקנית ובעולם בכלל.
מרחבים של ירוק ושקט של טבע שלא תוכלו לפגוש בשום מקום אחר.

שמו של מחוז סמנה מגיע מהטאינו – המקומיים הילדים שהיו תושבי האי לפני השתלטות הספרדים והאירופאים על האי היספניולה.
לפי מחקרים השם סמנה נכתב אז Xamana, והמקומיים היו נוהגים לבטא את השם כ – צ'מנה.
עד היום משמעות השם צ'מנה לא ברורה לגמרי לחוקרים אך לפי ההשערות המילה מגיעה מהשפה הפיניקית ופירושה – "המקום אליו הגיע הצ'יף".

מחוז סמנה הופיע ממש לא מוזמן על מפת התיירות העולמית ובכך גרם למשרד התיירות הדומיניקני לפתוח שדה תעופה במחוז סמנה ולהפוך את ההגעה אל האזור הקסום לפשוטה ומהירה יותר והקפיץ באופן משמעותי אז אתרי התיירות והמבקרים במחוז סמנה, גם באוטובוס הדרך אל מחוז סמנה הינה פשוטה מאוד עם אוטובוס ישיר של כשלוש שעות מסנטו דומינגו אל סנטה ברברה דה סמנה.
מחוז סמנה מושך אליו משקיעים עולמיים בתחומי התיירות והריזורטים וכן מטיילים עצמאיים, אוהביי טבע טהור והרפתקאות

את החלום הקאריבי הפשוט, של ים טורקיז לצלילי ציפורים טרופיות שרות וקוקוס טרי מהעץ, תוכלו להגשים בקלות במחוז סמנה, בעיקר בזכות העובדה שסמנה הינה יחסית בתולית ולא תיירותית כמו פונטה קאנה למשל, כך שהטבע האמיתי עדיין נשאר שם במלוא הדרתו ונוכל לחזות ולו לרגע בפלא הבריאה באופן הכי אותנטי שלה.

"פיתוח המלונות בסמנה עשה כבוד לסביבה הטבעית, והשיג השתלבות נכונה בנוף. הודות לכך, סמנה שמרה על מהותה ונשארה אחד מהיעדים שבהם מי שמבקר יכול לחוות את הפשטות של החיים הכפריים וליהנות מהיכרות אמיתית עם האוכלוסייה המקומית ", מסבירה קרינה פונט-ברנרד, מנהלת המשרד לקידום התיירות של הרפובליקה הדומיניקנית, ללא ספק קרינה פונט ברנרד פגעה בדיוק בייחוד של מחוז סמנה – תיירות ענפה יחד עם שמירה על הטבע האקזוטי המקומי.

לפני הכל נעשה סדר, סמנה הינו מחוז אחד מתוך 31 מחוזות בכל הרפובליקה הדומיניקנית, מחוז סמנה ממוקם על חצי האי ששמו גם כן באופן מפתיע – חצי האי סמנה.
בירתו של מחוז סמנה הינה כמובן – העיר סמנה – Samana , או בשמה המלא סנטה ברברה דה סמנה – Santa barbara de samana.

בכתבה זו נספר לכם על העיר סמנה בפרט ועל מחוז סמנה ככלל וללא ספק יש אין סוף חוויות ומקומות לחקור ולחוות במחוז הקסום, האותנטי והטבעי הזה.

Samana - סמנה
Samana - סמנה

תשעה דברים שחובה לעשות במחוז סמנה

סנטה ברברה דה סמנה – Santa barbara de samana

סנטה ברברה דה סמנה הינה בירת מחוז סמנה.

העיר הוקמה בשנת 1756 כאשר מתיישביה הראשונים היו משפחות ספרדיות עשירות שהגיעו בעיקר מאזורי האיים הקנריים. 

בשנת 1802 פלש נפוליאון בונפרטה המפורסם אל העיר ושינה את שמה ל"סיודאד נפוליאון" – מה שלא החזיק עד היום ושמה של העיר נשאר – סמנה.

בשנת 1946 פרצה שריפה בעיר סנטה ברברה דה סמנה שגבתה חיים רבים ובעיקר גרמה הרס עצום לעיר ולכל בתי התושבים שהיו אז עשויים ברובם מעץ ואבן.
באותה תקופה החלו פעילויות שיקום מהירות לעיר ולתושבייה עם תקציבים גדולים מטעם הממשלה כך שכיום, סמנה הנה אחת הערים הקסומות במחוז עם טבע פראי וייחודי למחוז סמנה.

סמנה מונה נכון לשנת 2020 כ – 60,000 תושבים שחיים בבתים בעיקר פרטיים ונמוכים וברובה עיר פשוטה ומקומית ללא בניינים גבוהים ומפעלים.
הפעילות הכלכלית העיקרית של העיר סמנה היא תיירות, חקלאות ודיג.

דברים לעשות בעיר סמנה
הטיילת – Malecon
בעיר סמנה ישנה טיילת קסומה על קו החוף בשם שדרת דה לה מרינה – Avenida de la marina או בפשטות יותר – מלקון – Malecon (בתרגום לעברית – טיילת).
הטיילת המשתרעת לאורך של קילומטר וחצי הינה הלב הדופק של כל העיר סמנה ותוכלו לפגוש בה חיים לאורך כל שעות היום.
בבוקר תפגשו ילדים מתרוצצים ומשחקים באתרי הטיילת, תושבים ותיירים נרגעים על הספסלים המוצלים, ספורט, סירות ודייגים ובערב הטיילת הופכת לרחוב הברים והמסיבות של העיר סמנה עם אין ספור ברים אחד אחרי השני עם מוזיקה דומיניקנית ולטינית חזקה לאורך כל הלילה.
הטיילת הינו מקום בו לרוב מתרכזים לצפות בשקיעה וכן בזריחה וללא ספק היא המרכז של כל סמנה.

פואבלו פרינסיפה – Pueblo Príncipe
בקצה המערבי של השדרה המרכזית שעל קו החוף, ישנם מבנים בעיצוב וינטג ייחודיים וציוריים המוסיפים צבע קסום לעיר.
הבנים כולם מעוצבים בעיצוב אחיד בצבעי פסטל שונים ותוכלו למצוא בהם חנויות, בתי מרקחת, בנק , מזכרות ועוד… 

גשר האיים – Puente la islas
ממש אל מול חופי העיר סמנה ישנו גשר המחבר את העיר אל שני איים קטנים הממוקמים בקרבתה של העיר.
הגשר מזוהה עם נופה של סמנה העיר והוא אחר מאטרקציות התיירות המוכרות ביותר באזור.
הגשר נבנה בשנות השישים ומציע טיול של 1.3 קילומטר מעל מיי האוקיינוס הכחולים אל שני איים קטנים וקסומים.
הכניסה וההליכה היא לגמרי חינמית ומומלצת מאוד ובאיים עצמם תוכלו למצוא חופי רחצה קטנים, נקודות צל לפיקניק נופים נפלאים ועוד….
העיר סמנה מקו הגשר והאיים נראית ציורית ונפלאה ועל כן החוויה מאוד ייחודית.

סמנה עצמה הנה נקודה ייחודית לצאת ממנה לטיולים באזור בכל מחוז סמנה והסביבה ובהחלט החלק הקסום ביותר של מחוז סמנה הוא לא רק העיר עצמה.

 הפארק הלאומי לוס האיטיסס –  Los Haitises parque national. 

לוס האיטיסס הינו הפארק הלאומי הפראי והקסום ביותר בכל הרפובליקה הדומיניקנית.
הפארק נמצא במחוז סמנה וניתן להגיע אליו דרך העיר סמנה.

הפרק מתפרש לגודל של כ – 600 קמ"ר והוא פשוט גן עדן למושבות ציפורים ומגוון ביולוגי נדיר שתוכלו לפגוש רק בפארק האקולוגי לוס האיטיסס.
בפרק לוס האיטיסס תוכלו לפגוש חיות בר ייחודיות כמו תנינים, ציפורים שיש רק ברפובליקה  הדומיניקנית, ג'ונגל טבעי, מערות ועוד…
את הטיול ללוס האיטיסס עושים בשייט בסירה אל תוך שמורת הטבע הפראית והאתר הינו בהחלט מחזה טבע ייחודי שכל מבקר ברפובליקה הדומיניקני חייב לראות.

איך להגיע ללוס האיטיסס

הדרך המומלצת ביותר להגיע הינה דרך טיולים מאורגנים היוצאים ממרינה סמנה שכוללים לרוב מקומות ואטרקציות תיירותיות נוספות שבסביבה.
דרך נוספת היא להגיע באופן עצמאי דרך מעבורת היוצאת מהעיר סמנה מהטיילת בכל שעה עגולה עד השעה חמש אחרה"צ ומשם לקחת טיול מאורגן דרך המקומיים הנמצאים ליד הפארק.
המעבורת לוקחת בערך כשעתיים של נסיעה חוויתית וקסומה ותביא אתכם אל הצד השני של המפרץ על עיירה בשם "סבנה דה לה מר – Sabana de la mar" ומשם תוכלו להגיע אל הפארק הייחודי.

המלצה אישית ליום חוויתי מאוד למי שאוהב אקסטרים – תוכלו להשכיר אופנוע בצד של סמנה העיר ולהעלות אותו אל המעבורת בתוספת תשלום ולעבור עם האופנוע אל הצד השני אל סבנה אל המר, שם תוכלו להנות מיום שלם של רכיבה הרפתקנית וקסומה עם נופים ירוקים שלא נגמרים בנוסף אל הפארק האקולוגי לוס האיטיסס.

קאיו לבנטדו.

קאיו לבנטדו ידוע גם בשם ה"האי בקרדי" בגלל פרסומת של המותג האלכוהולי "בקרדי" שצולמה באי בשנות השבעים.
האי הקסום שוכן רק כחמישה קילומטרים ממפרץ סמנה, מה שהופך את האי לאחת האטקרציות התיירותיות האהובות והנפוצות ביותר ע"י התיירים והמקומיים במחוז סמנה.
האי מתהדר בחול לבן ומבריק, מלא עצי דקל גבוהים ומים טורקיז שקופים מכל עבר.
אל האי תוכלו להגיע ממש בקלות דרך העיר סמנה עם מוניות סירה שיוצאות בקביעות מנמל סמנה שבטיילת.
האי עצמו הינו אי קטן אך קסום ותוכלו לבלות בו יום שלם, להנות, לשחות, להשתזף ואפילו לשוט בקיאקים.
האי הינו אי תיירותי כך שתוכלו להנות מדגים טריים במסעדות המקומיות, בר וקוקטליים ייחודיים וכן תוכלו לישון במלון היוקרתי שנמצא באי ומציג חוף פרטי רק לאורחי המלון ותופס כחצי משטח האי.

סלטו דל לימון – Salto del limon.

מפל אל לימון הינו המפל המפורסם ביותר ברפובליקה הדומיניקנית, המפל הקסום מגיע לגובה של כחמישים מטרים ויוצר בתחתיתו בריכה קסומה, טבעית ומרעננת.
אל סלטו דל לימון אפשר להגיע בטיול הליכה רגלי של כחצי שעה או עם סיור על גבי סוס או חמור.
הטיול הקסום עובר דרך צמחיה ירוקה שופעת עם טבע פראי שתפגשו רק ברפובליקה הדומיניקנית.
בסוף המסלול תוכלו להתרענן בבריכה הטבעית של מפל דל לימון וליהנות מנופים קסומים וטבעיים ומים שקופים ונעימים.

חוף רינקון –  Playa rincon

קצת יותר מחצי שעה מסנטה ברברה דה סמנה נמצא אחד מהחופים הכי יפים ברפובליקה הדומיניקנית ואם לומר את האמת החוף אפילו זכה בתואר אחד מעשרת החופים היפים ביותר בעולם כולו.
חוף זה נקרא פלאיה רינקון – Playa Rincón.
פלאיה רינקון מציג קילומטרים רבים של חול דק, רך וצלול, חוף שקט, טבעי מלא בצל של עצי דקל גבוהים שתוכלו להנות בצילם ולהרגע, לצאת לטיול רגלי בשקיעה ופשוט להתפנק מיום של שלווה.

לאס גלרס – Las galeras

לאס גלרס הינה עיירת דייגים קטנה הממוקמת כשעה נסיעה בלבד מהעיר סמנה ותוכלו לפגוש בה חיים קסומים של תושבי המקום, מלאי טבע, שקט ופשטות.
אל לאס גלרס הגיעו תושבים רבים מכל רחבי העולם והחלו לפתח את העיירה.
בלאס גלרס תוכלו למצוא חופים יפהפיים, מסעדות מקומיות עם דגים ומאכליי ים טריים, וכן מסלולי הליכה אל חופים נפלאים ובתוליים אליהם תוכלו להגיע רק ברגל במסלולי יום כמו חוף מדמה – Playa Madama וחוף פרונטון – playa fronton.
שני החופים – מדמה ופרונטון, הינם חופים נפלאים לשנורקלים המתהדרים בשוניות אלמוגים קרובות אל החוף עם חיים תת ימיים מגוונים וצבעוניים.
בנוסף ישנה נקודה ייחודית ליד לאס גלראס בשם בוקה דל דיאבלו – Boca del diablo ובתרגום לעברית – הפה של השטן.
בוקה דל דיאבלו הינה נקודה בה ישנו חור גדול בתוך צוק כשלושים מטר מגובה פני הים  שבתחתיתו נכנסים מים ואוויר מהאוקיינוס בעוצמה אדירה, ומתפרצים דרך החור כלפי מעלה כמו גייזר.
העוצמה של המים והאוויר היא אדירה והרעש החזק שלא תוכלו להשאר אליו אדישים, נתנו למקום את השם הייחודי – בודה דל דיאבלו – הפה של השטן, ממש מרגיש שם, כיאלו השטן הכועס נושף בעצבים.
הנוף עצמו מבוקה דל דיאבלו הינו נוף בלתי נשכח, אוקיינוס ענק בשלל גווני כחול פרוש ללא סוף לנגד עיניכם בעודכם מגובה 30 מטר מעל לפני הים.

לאס טרנס – Las terrenas

לאס טרנס היא עיירת חוף הנמצאת בחלק הצפוני מזרחי של האי במחוז סמנה, במקורה הינה כפר דייגים.

בלאס טרנס תוכלו למצוא מגוון ענק של אטרקציות, ממסעדות עולמית עד לחיי לילה נהדרים, שייט קטמרן וקניות בחנויות היד שנייה המיוחדות שבעיירה.
בעיירה תמצאו אוכל איכותי מכל העולם, אנשים חביבים, מסבירי פנים ודוברי אנגלית, מוזיקה עולמית ותיירות ענפה וייחודית למקום.
ברחובות המרכזיים של לאס טרנס, תפגשו בחנויות יד שנייה באיכות מעולה עם מותגים מכל העולם, בגדי אופנה ייחודיים שבאמת לא תוכלו למצוא בשום מקום אחר במיוחד במחירים כאלה.
בטיילת לאס טרנס הנמצאת על קו החוף, תוכלו למצוא אינסוף מסעדות טעימות וייחודיות, באווירה דומיניקנית ועולמית כאחד.
בלאס טרנס יש חיי לילה פועמים, תפגשו בעיירה את הבר המרכזי שנקרא אתנו – Etno שבכל לילה החל מהשעה 8 בערב פותח את שעריו למסיבה לטינית.

חופים מומלצים בסביבת לאס טרנס:
פלאיה בוניטה- Playa bonita
חוף עם תנאים נפלאים לגלישת גלים למתחילים, כולל מדריכי גלישה מנוסים, עצי קוקוס מכל עבר, חול לבן וחופי טורקיז.
בחוף פלאיה בוניטה, תוכלו להיכנס למסעדת "mosquito” ולהנות מרצועת החוף הפרטית של המסעדה, אוכל מעולה ואווירה קסומה וצעירה.
במקום ישנו גם מלון יוקרתי ויפייפה.
El Portillo אל פורטייו , קוסון –Coson שני החופים האלה הם חופים באווירה פרטית יותר, לרוב די ריק מאנשים ותוכלו להנות בחופים הקסומים האלה מפרטיות, שקט ושלווה.

אל באייה – el valle

כעשרים דקות נסיעה בלבד מהעיר סנטה ברברה דה סמנה, תוכלו לפגוש את הכפר הקטן אל באייה – El valle, בתרגום לעברית – העמק.
אל באייה הינו עמק קסום שמוביל אותך בסופו אל חוף בתולי ויפייפה, מוקף כולו בג'ונגל ירוק עבה, עם חיות וציפורים ייחודיות.
המקום לאט לאט מתגלה כפנינה של סמנה, וכיום מתחילים להגיע אליו משקיעים מכל העולם ובונים בו בתי הארחה והוסטלים.
האווירה במקום היא לא פחות מקסומה, המלונות ובתי ההארחה שנבנים באל באייה נבנים כולם בהתאמה אל הטבע ובחיבור בלתי נפרד ממנו עם הרס מינימלי של אוצרות הטבע באזור.
בנוסף בחוף אל באייה ישנו נהר שמתחבר אל החוף כך שתוכלו להנות ממי ים מלוחים ומים מתוקים באותו המקום.
המקום כיום לא מאוד תיירותי ועל כן מובטחת לכם חוויה ייחודית ובלתי נשכחת.
באל באייה ישנו הוסטל בשם Ganesh, המציע אווירה צעירה וייחודית, עם בריכה ומטבח משותף.
בהוסטל תוכלו לישון בחדרים משותפים או בחדרים פרטיים באווירת גלמפינג קסומה.

צפייה בלווייתנים

מפרץ סמנה הינו מקלט טבעי ליונקים ימיים ובעיקר לוויתנים מסוג גבנון.
שיא עונת הלוויתנים במפרץ סמנה הינו מאמצע ינואר ועד סוף מרץ, הלוויתנים מגיעים בעונה זו אל המים החמים של מפרץ סמנה כדי להזדווג או ללדת וזהו הזדמנות נפלאה לראות את היצורים המדהימים האלה בסביבתם הטבעית.
המחזה של לוויתן ענק קופץ אל מול עינייך וצונח בעולמה אל הים הוא מחזה כה עוצמתי שלעולם לא תוכל לשכוח.
ללא ספק, צפייה בלוויתנים היא האטרקציה המובילה של סמנה ואפילו של כל הרפובליקה הדומיניקנית.
הלוויתנים עושים מסע של אלפי קילומטרים מהים של איסלנד, גרינלנד וצפון אמריקה כדי לסיים את המסע שלהם במפרץ סמנה.
מדהים לראות באיזו קלות הלוויתנים קופצים על מעל לפני המים כשהם שוקלים מעל לארבעים טון.
זה למעשה, אחת מדרכי החיזור של הלוויתנים.

Banco de Plata – בנקו דה פלטה, בסמנה, מוכר מאז 1986 כמקלט ליונקים ימיים ובעיקר לוויתנים, המקום הוקדש על ידי הממשלה הדומיניקנית להגנה על היונקים הימיים ונחשב כאחד המקומות הטובים ביותר בעולם לתצפית על לווייתני הגבנון. 

Samana - סמנה
Samana - סמנה

לחזור למשהו ספציפי?

דילוג לתוכן